2018 State Titles

Lorne’s best all round performance at the State Open Titles in many years, with the Swimming, Board & Ski section coming up to the standard of the evergreen Boat section to win a bag of medals.  Highlights included:

  • Gold in the Junior Surf Race and Rescue Tube to Michael Garbelotto
  • 4 peat gold for Lorne 31 in Open Men Surf boats. This hasn’t been achieved by a Club since the 1960’s when Point Lonsdale dominated surfboat rowing.
  • Gold for Lorne Edge in the Open Women Surf boats
  • Gold for Lorne WASAVICS in the Open Reserve Men Surf boats
  • Gold for Lorne Jeray in the Open Women Reserve Surf boats, with Lorne Atics and UniLornes completing the trifecta
  • Gold in the Open Surf Teams, with 3 under 17s and a Master! (Thomas Hay, Billy Bowden, Michael Garbelotto and Tristan Read).  This hasn’t been achieved by Lorne for many, many years.
  • Gold in the U/17 Junior Surf Teams (Bill Bowden, Michael Garbelotto, Thomas Hay, Luke Matthews)
  • Gold in the U/17 Taplin (Bill Bowden, Michael Garbelotto, Thomas Hay)
  • Gold in the U/15 Aqua Cameron (Will Garbelotto, Nathan Vabec, Hamish Bowden and Seb Hadaway)
  • Gold for Lorne Edge in the Open Women Surf boats
  • Gold for Lorne WASAVICS in the Open Reserve Men Surf boats
  • Gold for Lorne Jeray in the Open Women Reserve Surf boats, with Lorne Atics and UniLornes completing the trifecta!

Check out the facebook posts for all the details. https://www.facebook.com/LorneSLSC/posts/1727019764028740

U15 Results
Seb Hadaway Silver in individual sprint

Will Garbelotto, Nathan Vabec, Kai Enticott, and Seb Hadaway silver in beach sprint relay.

Hamish Bowden Silver In the Iron

Nathan, Hamish, Seb and Will Gold in Aqua Cameron.

Nathan, Seb, Hamish Silver in board relay.

Bronze in Swim Team, Seb, Hamish, Kai and Nathan

U17

Michael Garbelotto gold in the Surf Race and Tube Rescue

Bill Bowden bronze in Iron

Bill, Michael, Thomas Hay, Luke Matthews Gold in swim team

Bill, Michael, Thomas Gold in Taplin

Open
Belt Race bronze, Tristan Read + handlers James Bowden, Brent Enticott, Vincent Sheehan and David Hay

Swim Team Gold, Tristan, Bill, Thomas and Michael

Surf Boats:

Open Men – Lorne 31s
Open Women – Lorne Edge
Reserve Men – Lorne WASAVICS 
Reserve Women – French Lorne Jeray

And Lorne Atics and Unilornes pulled off a trifecta with Jeray in Reserve Women

 

 

March 26, 2018 Peter

Archives

Categories