Mountain Goat

Introducing Mountain Goat, the new award for runners who have completed 10 Mountain to Surf runs. Like the famous Sharkbait medal we have created an award for the Mountain to Surf, the Mountain Goat medal.

The Mountain Goat medal is for runners who have completed 10 runs in the Mountain to Surf. It doesn’t have to be continuous years, all runs count.

We are basing this new award on all years starting from 2002. Unfortunately, we don’t have data for years prior to 2002.

We will be presenting medals to all runners who have completed 10 or more runs and are running in 2020. Presentations will occur at the end of the Powercor Lorne Mountain to Surf. If you want to be presented with your medal you need to run in the 2020 Powercor Lorne Mountain to Surf. For runners who have completed 10 but are not running we will be mailing out medals later in 2020

Not sure how many runs you have done, then check on results.lornesurfclub.com.au where you can search and see your run history.

Below is a list of all the runners who will receive their Mountain Goat Medal in 2020, if you feel there are corrections to be made please contact mountain_goat@lornesurfclub.com.au

NB We are only listing here people who are competing in 2020 and have completed their 10th (or more) run.

10 Year Medals

Trudi Alcock Sulky
Stuart Barber Malvern East
Nicholas Barker Geelong
Damien Beechey Hawthorn East
Elizabeth Bell essendon
Courtney Blood Hawthorn East
Marie Blood BELMONT
Rosemary Brain The Basin
Tony Brain Alphington
Meribel Brayshaw South Yarra
Ron Brockmuller Lorne
David Brookes Hawthorn
Simone Byrne Lake Gardens
Michael Camerlengo Werribee South
Dani Canny Ballarat North
David Canny Ballarat North
Josh Canny Ballarat North
Sam Canny Ballarat North
Tessa Canny Ballarat North
Chris Carroll Geelong
Andrew Cattermole South Yarra
Lyndsey Cattermole South Yarra
David Clark CARLTON NORTH
Bronwyn Cohen Hawthorn
Rory Costelloe Southbank
Samantha Cross Williamstown
Tom Curtain South Melbourne
Bernadette Curtis Ascot Vale
Claire Dagley Camperdown
Andrew Davies Prahran
Phil De Young Brighton
Philip Derham SURREY HILLS
Sue Derham Surrey Hills
Jonathan Devine Hawthorn East
Stephen Doolan Drumcondra
Marc Douez Abbotsford
Nick Dowling ASHBURTON
David Draper Freshwater Creek
Rod Fuller Hawthorn
Aaron Garvie Swan Hill
Libby Glover Camberwell
Paris Glover Camberwell
Rebecca Goodear Aspendale
Greg Goodman Toorak
Sally Gough Moama
Rod Graham Toorak
Toby Gray Armadale
Katherine Hack Beaumaris
Marcus Hanley Mount Martha
Ian Harper Wendouree
Cathy Harvey Geelong
David Hay Hawthorn East
Jayne Hayter BRIGHTON
Jason Heard Richmond
Mark Hennessy Woodend
Rhianna Higgins Ascot Vale
Chris Hogan BIRCHIP
Jack Howard Greensborough
Camilla Humphries Fitzroy North
Brian Ibrihim Torquay
Russell Jenkins Bendigo
Michael Johnson Blackburn
Peter Johnson Mount Waverley
Alex Jolley Moonee Ponds
Ben Jolley Ascot Vale
Phillip Jolley Moonee Ponds
Andrew Jolliffe Ivanhoe
Harry Kamien Caulfield North
Rebekah Keenan Mount Northcote
Alice Kempton East Melbourne
Sarah Kenny Brighton
Jack Knobel Mornington
Ian Kuchel Kensington Gardens
Graeme Lay PARKDALE
Mark Lees Bendigo
Peter Lewis Lorne
Cameron Ling Newtown
Damien Lipshut Tatura
Greg Lloyd Mount Martha
Sally Lobley Malvern
Nick Loukides Windsor
Glenn Maddison Boronia
Jacki Magee Port Melbourne
Johanna Mahony Glen Iris
Andrew Mapleson Manifold Heights
Jason Marriner Malvern East
Stuart Marshall Kew East
Garrett Mcdonough Burnley
Craig Mckay Mont Albert North
Jenny Morgan Highton
Andrew Morrison TORQUAY
Lachlan Morrison Teesdale
William Morrison TORQUAY
Jarrod Mullavey Thornbury
Cait Mullins Kew
Cameron Murphy Elwood
Stephen Murphy Pascoe Vale South
Michael Napolitano Glen Iris
Mark O’callaghan Alfredton
Susanne ONEILL BALWYN
Vas Papadopoulos Black Rock
Emily Paterson Carlton North
Jillian Paterson Malvern
Oliver Paterson Malvern
Oscar Pearson Glen Iris
Lynn Perks Bendigo
Murray Playfair Eltham
Patrick Playfair ELTHAM
Michael Pocock Lorne
Michelle Portogallo Werribee
Robert Portogallo Werribee
Clare Power Lorne
Mario Profaca Highton
Michelle Quigley Richmond
Chace Rankin Geelong West
Victoria Redwood Richmond
David Reidie Brighton
Brett Robinson Essendon
Erica Robinson Richmond
Neil Roche Jan Juc
Graham Rodd CANTERBURY
Peter Ryan Beaumaris
Sally Ryan Beaumaris
Annette Sando Hampton
Cate Shay East Geelong
Phillip Shay East Geelong
Vincent Sheehan Kooyong
Doug Smith Beaumaris
Tony Spark Aireys Inlet
Tim Sutcliffe Beaumaris
Rodney Walton Lake Wendouree
Sharyn Watson Alfredton
Brian Wescott KEW
Julie Whelan Highton
Alan Williams Erindale
Nigel Williams Westmeadows
Janine Wilson Blackburn south
Tim Wilson Blackburn South
Alison Woodward Bentleigh east
GARY WORK NEWTOWN
Gavin Wright Flinders Lane
John Zalcberg Caulfield North
Julia Zwar Glen Iris